Ankara Anlaşması

Ankara Anlaşması Serbest Çalışma Vizeleri

Empathy Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak , İngiltere’de alanında iyi bir hukuk firması ile çalışmaktayız.
Ankara Anlaşması Türkiye’de işverenlere sunulacak çok avantajlı bir olanaktır. Kişiler ,kendi işlerini Londra’da küçük çaptada olsa başlatıp , kendilerine dört yıl sonra oturum iznine başvuru hakkı kazanmayı sağlamaktadır.
Ankara Anlaşması , 1963 yılında Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu ülkeleri ile, Ankara ilinde imzalanmış olup , Türk vatandaşları İngiltere , İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ‘da serbest çalışma hakkı kazanmışlardır.
Ankara Anlaşması serbest çalışma vize başvurusunu İngiltere’den yapmak için geçerli bir İngiltere vizenizin olması ve yapmak istediğiniz işe uygun bir tecrübe/eğitimlerin olması ve bunun sertifika, diplomalarla belgelenmesi gerekmektedir.Ayrıca kişinin kendine özgü kabiliyet ve yetenekleri de dikkate alınmaktadır.
Ankara Antlaşması iki şekilde olabiliyor ;

  • • Eğer şahıs Birleşik Krallık’ta bir iş yeri ile tanışıyorsa veya kendini işçi olarak bir müesseye kabul ettirebilirse bu şekilde başvuru yapılabilir. Bu hususta başka işyerinde çalışamaz . Dört yıl boyunca bu müessesede çalışıp , sınırsız oturumunu alabilir. İş değiştirmek isterse , home-office aracılığı ile işini değiştirebilir.
  • • Diğer yöntem ise serbest çalışma olanağı ( self-employed ) ile başvurunun yapılması. Burada şahıs birden fazla işyerine , fatura keserek hizmet verebilmektedir.

Ankara Anlaşması serbest çalışma vizesinde popüler meslek grupları , organizatör yöneticiliği , medya işletmeciliği , gazeteci, pazarlama, reklamcılık , web tasarımcısı,franchasing , tekstil, ithalat-ihracat, inşaat, seramikçilik, çinicilik, el sanatları, araba tamircisi,mobilyatamircisi,motosiklet tamircisi, elektrikçi, resim öğretmeni, Türkçe öğretmeni, matematik öğretmeni, kuyumculuk , gümüş satıcılığı, pazarcılık, altın-gümüş tamircisi, araba boyama/yıkama , ayakkabı satıcılığı, ayakkabı tamirciliği , temizlikçi, çilingir, designer , IT uzmanı , bilgisayar programcısı, networking, turizm danışmanı , bebek bakıcılığı, mankenlik, müzisyen, halıcılık , musluk tamircisi, nalburiye, marangozluk , sanatçı , hakem, ressam, dansçı, finans danışmanı ve restoran işletmecilği gibidir..
Ankara Anlaşması serbest çalışma vizeleri öncelikle 1 yıl verilir. Daha sonra kişinin 1 sene içindeki gerekli kayıtları ( sigorta ve vergi dairesi , v.s. ) , kazancı,işe bağlı yapması gerekenler ve muhasebe hesaplarına bağlı olarak vizenin bitmesine 28 gün kala 3 yıllık vizesi diye adlandırılan uzatma vizesine başvuru yapılır. Toplamda 1+3=4 seneyi tamamlamaya 28 gün kala sınırsız oturum vizesine başvuru yapılmaktadır.
Böylelikle başvuru onaylandıktan sonra kişinin Birleşik Krallık ve Türkiye arasında bir daha vize başvuru yapmasına gerek kalmamaktadır .
Ankara Anlaşması serbest çalışma vizesine sahip kişi eğitim , sağlık , asker uzatımı ve aile daveti konularında müracaat yapabilmektedirler. Ayrıca kişinin eşi ve çocukları da bu vizeden bağımlı olarak yararlanabilmektedirler.
Ankara Anlaşması serbest çalışma vizesiyle 4 yılı tamamlayanlar, Birleşik Krallıkta sınırsız oturum başvurusu yapma hakkına sahip olmaktadırlar . Ayrıca en az bir yılı sınırsız oturum vizesiyle tamamlayanlar kişiler ,Britanya vatandaşlığı için başvurusu yapma hakkına sahip olurlar . Türk vatandaşlarının çifte vatandaşlık seçme ve Britanya Pasaportuna başvurma hakları da bulunmaktadır.

Ankara Anlaşması İşçi Vizeleri

Ankara Anlaşması işçi vizesi, Ankara Anlaşması hukuki kriterleri altında işçi olarak çalışma vizesidir. Türkiye Avrupa Birliği Komisyonunun 1/80 kararına göre , BirleşikKrallık’ta iş gücüne dahil olan , istihdam edilen her Türk vatandaşı en az 12 ay aynı işveren altında çalışmış ise bu vizeye başvurma hakkına sahip olmaktadırlar.
Ankara Anlaşması işçi vizeleri öncelikle kişinin çalıştığı işveren üzerinden en az 12 ayı , 3 yıla tamamlamak suretiyle verilir. Örneğin 12 ay çalışan bir kişiye 24 aylık bir vize verilecektir. Toplam 3 yılı aynı işveren üzerinden tamamlayan kişi , vizesininbitimine 28 gün kala yeni bir başvuru yapılarak 1 senelik yeni bir vize alacaktır. Bu vizenin en önemli özelliği aynı sektörde veya meslekte farklı bir işverenle çalışma kolaylığı sunmasıdır. Bu vizenin de bitmesine 28 gün kala 3 yıllık yeni bir başvuru yapılacaktır. Ayrıca meslek veya sektörün dışında işverenini de değiştirme kolaylığıdır.Bu vizenin de bitimine 28 gün kala aynı şartlarda yeniden 3 yıllık vize başvurusu yapılacaktır.
Ankara Anlaşması işçi vizesine sahip kişi eğitim , sağlık , askerlik uzatımı ve aile daveti konularında müracat yapabilmektedirler . Ayrıca kişinin eşi ve çocukları da bu vizeden bağımlı olarak yararlanabilmektedirler .
Ankara Anlaşması işçi vizesiyle 10 yılı tamamlayanlar Birleşik Krallık’ta sınırsız oturum başvurusu yapma hakkına sahip olmaktadırlar.Bununla beraber en az bir yılı sınırsız oturum vizesiyle tamamlayan kişiler , Britanya vatandaşlığı için başvurusu yapma hakkına sahip olurlar . Türk vatandaşlarının çifte vatandaşlık seçme ve Britanya Pasaportuna başvurma hakları bulunmaktadır.

Ankara Anlaşması Bağımlı Vizeleri

Ankara Anlaşması işçi veya serbest çalışma vizesine sahip olan kişilerin eşlerinin ve 18 yaş altı çocuklarının başvurduğu bir vize türüdür .Bağımlı vizesi başvuruları ana başvuru ile birlikte yada ayrı olarak yapılabilmektedir. Bağımlılar ana başvuru sahibi kadar vize almaktadırlar fakat çalışma haklarında sınırlarına söz konusu değildir. Ayrıca bağımlı vizesine sahip çocuklar Britanya da okullarına devam edebilirler.

Sınırsız Oturum Vizeleri

Birleşik Krallıkta bulunan , yerleşik eşler, sözlüler , evli olmadan yaşayanlar , aynı cins birlikteliği olanBlar , çalışma izni sahipleri , çalışma izni gerektirmeden çalışanlar , iş sahipleri, bilim adamı, yatırımcılar, yüksek vasıflı göçmenler , serbest çalışan avukatlar, yazarlar, besteciler , artistler , TİER 1 Katagorisinde bulunanlar , TİER 2 Göçmenleri , Birleşik Krallık soyundan olanlar, Eski-HM Kuvvet Askerleri, uzun süreli ikamet edenler vize durumuna göre uygun yılları tamamladıktan sonra vizesinin bitimine 28 gün kala başvuru yapılmaktadır. Sınırsız oturum vizesi alındıktan sonra kişinin özel durumlar dışında bir daha vize başvuru yapmasına gerek kalmamaktadır.

Vatandaşlık

Birleşik Krallık’ta süresiz oturum vizesine sahip olan kişilerin özel durumlar hariç bir yıl bekledikten sonra vatandaşlık için başvuru yapabilme hakkına sahip olabilmektedirler. Vatandaşlık için önce başvurunun kabulü daha sonra seromoni ve pasaport başvurusu şeklinde devam etmektedir. Türk vatandaşlarının çifte vatandaşlık hakları bulunduğundan , Britanya pasaportlarına sahip olduklarında aynı anda Türk pasaportlarını da kullanabilmektedirler.
Empathy Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak, anlaşmalı hukuk bürosu aracılığı ile sunmuş olduğumuz hizmetler :

  • • Konaklama yeri ayarlamak
  • • Business plan hazırlamak
  • • İş başvuru formunu doldurma
  • • Kişiye uygun evrakların talebi ve takibi
  • • Hukuk bürosu destek mektubu hazırlamak
  • • Chartered Certified Accountant bulunması
  • • Bankada business hesabı açılması konusunda destek
  • • İş geliştirme konusunda destek