Almanya

Devlet okullarının ve eğitim sisteminin çok kuvvetli olması ile ön plana çıkmış olan Almanya, ülkemizde de Almanca eğitimi ve özellikle üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden biri. Almanya’da eğitimin ücretsiz olması bu ilginin en önemli kaynağı. Alman eğitim sistemİ, devletin eğitime verdiği büyük önem ve destek sonucu, Avrupa’nın en başarılı eğitim sistemi haline gelmiş durumda. Tam 16 eyaletten oluşan Almanya’da ortalama 333 adet YÖK denkliği olan devlet üniversitesi, ayrıca özel yüksek öğrenim kurumları mevcuttur.

Almanya’da Almanca veya İngilizce programlı eğitim alınabilir. Öğrencinin Almanca veya İngilizce eğitim alabilmesi için tercih ettiği lisanın seviyesinin dersleri en iyi şekilde anlayabilecek ve takip edebilecek düzeyde olmalıdır. Almanca eğitim almak isteyen öğrenciler için TEST, DAF veya DSH, İngilizce için TOEFL sınavına girmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin herhangi bir lisans, yüksek lisans yada doktora programına katılabilmesi mümkün değildir.

Almanya’da üniversite kabulünün alınabilmesi için, öğrencinin not ortalamasının iyi bir derecede olması, üniversite ilk basamak sınavı kazanması, ikinci basamak sınavında bir eğitim kurumunu kazanıp, yerleşmiş olması yani herhangi bir yere kaydını yaptırmış olması ve yabancı dil bilgisini kanıtlayan belgesi, İngilizce veya Almanca olarak hazırlanmış cv ve not dökümleri ile birlikte okula başvurusunu yapması gerekmektedir.

Almanya'da eğitim alınabilecek şehirler :
Berlin, Frankfurt, Heidelberg, Münih, Aachen , Hamburg

Almanyadaki en iyi üniversiteler :
Freiburg Üniversitesi
RWTH Aachen Üniversitesi ( Almanyanın en büyük teknik üniversitesi )
Berlin Teknik Üniversitesi
TU Darmstadt Teknik Üniversitesi
Köln Üniversitesi
Mannheim Üniversitesi
Tubingen Üniversitesi
Berlin Özgür Üniversitesi
LMU Üniversitesi Ludwig Maximillians Universitesi ( Almanyada ekonomide birinci / dünya sıralamasında 21.üniversite )
Heidelberg Üniversitesi ( Almanyanın en eski üniversitesi )
Goethe Üniversitesi
Berlin Humboldt Üniversitesi
Münih Teknik Üniversitesi ( Carl von Linde , Rudolf Diesel gibi icatcıların mezun olduğu üniversite )
Gottingen Üniversitesi
Bonn Üniversitesi ( Karl Max, Nietzche gibi filozofların eğitim gördüğü ünv)