Polonya

Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomi ve en genç nüfusuna sahip ülkelerinden olan Polonya'da Erasmus programları ve üniversite eğitimi almak her geçen yıl popüler hale gelmektedir. Çok sayıda üniversitenin İngilizce eğitim verdiği Polonya'da eğitim ve yaşam masrafları oldukça düşüktür.Eğitim kalitesinin yüksek standartlarda olması, resmi dilin Lehçe olmasına rağmen ülkenin birçok yerinde İngilizce lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin verilmesi uluslararası öğrenciyi Polonya'da eğitim almaya yöneltmektedir.
Polonya üniversiteleri , öğrenci adayların lisede almış olduğu dersler , başarı durumları , yeterlilikleri ve tercihleri doğrultusunda kabul vermektedir .Polonya'da üniversite eğitimi İngilizce yada Lehçe olarak tercih edilebilir .Polonya üniversitelerinde lisans eğitimi 3 yıl sürer, bazı mühendislik bölümleri 4 yıl, tıp eğitimi 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği 5 yıl sürmektedir.
CWTS, Sanghai ve URAP tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında ilk 1000 üniversiteye yerleşemeyen adayların , üniversiteye başlayacağı yıl Türkiye'de YGS ve LYS ye girmeleri ve istenilen başarıyı sağlamaları , yahut aşağıda belirtilen muadil belgelerden biriyle yapmaları halinde denklik başvurularının bireysel olarak değerlendireleceği YÖK tarafından beyan edilmiştir.
SAT 1 : En az 1000 puan 
ACT : En az 21 puan 
Abitur : En az 4 puan 
Fransız Bakaloryası : Diploma notu en az 12 
A level sertifikası : En az 2 dersten Aplus 
Uluslararası Bakalorya : En az 28 
Avusturya Matura Diploması : En çok 2
İtalya Maturita Diploması : En az 70 

Polonya'da lisans okuyabilmek için İngilizceniz yeterli değil ise 1 yıl hazırlık okuyarak ilgili bölüme geçiş sağlanabilir.Ayrıca Lehçe olarak da bölüm seçilebilir.
Schengen vizeniz ile diğer Avrupa ülkelerine  vizesiz seyahat etme özgürlüğüne sahip olacaksınız .
Polonya Üniversitelerinin aylık yurt ücretleri 250 Euro civarındadır .
Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi SWPS , Varşova Üniversitesi , Varşova Teknoloji Üniversitesi, University of Economics and Human Science Warsaw, Warsaw School of Applied Linguistics, Collegium Civitas, Varşova Kozminski,Varşova Ekonomi Üniversitesi, Wroclaw Teknoloji Üniversitesi , Wroclaw Üniversitesi , Wroclaw Tıp Üniversitesi, Wroclaw Ekonomi Üniversitesi , Vincent Pol Üniversitesi danışmanlığını yapdığımız üniversitelerden bazılarıdır.