KONAKLAMA REHBERİ

Yurtdışı eğitim planlamasında öğrenci için doğru konaklama seçimi, okul seçimi kadar çok önemlidir. Yurtdışında eğitim deneyimizin her aşaması gibi konaklama organizasyonu da profesyonelce yönetilmeli ve takip edilmelidir. İyi ve verimli bir deneyim için güvenilir bir danışmanlık desteği önemlidir.

Öğrencilerimizin bu konudaki talep, tercih ve hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak , partner okullarımız ile , onların sunduğu alternatif konaklama seçeneklerini öğrencilerimize sunuyoruz. Ayrıca bazı ülkelerde sadece konaklama hizmeti veren özel şirketlerden de destek alıyoruz.

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilere sunulan konaklama çözümler genellikle aşağıdaki gibidir.

• Öğrenci Yurtları

• Aile yanı konaklama

• Paylaşımlı öğrenci evleri

• Otel

• Bireye özel ev kiralama

ÖĞRENCİ YURTLARI ( Student Residence )

Yurt konaklamalarının da birçok çeşidi vardır .Yurt konaklaması bir üniversite kampüsünde ya da özel bir yurtta olabilir. Yine bu sistemde yurda bağlı olarak self catering, tam pansiyon, yarım pansiyon yada oda-kahvaltı hizmeti olmaktadır.

Tek kişilik odalarda , iki kişilik odalarda yada çok kişilik odalarda konaklama olmaktadır. Kişi sayısına orantılı olarak , fiyat da değişmektedir.

Yaz döneminde okul yurtları yoğun olduğu için , bu dönemde ki konaklamalar için erken konaklama organizasyonu şarttır.

AİLE yanı konaklama ( Homestay )

Yurtdışında eğitim için en çok tercih edilen , en ekonomik ve verimli konaklama modelidir. Özellikle dil eğitimi için giden öğrencilerin öncelikle tercih etmesi önerilen konaklama modelidir. Bu konaklama çözümünde , evinde kullanmadıkları boş odaları olan aileler bu odalarını öğrencilere , haftalık olarak kiralarlar. Bu aileler gerek devlet gerekse okul tarafından güvenlik soruşturmaları yapılmış ve kayıt altına alınmış aileler olup , bu işi profesyonel olarak yapmaktadırlar.Aile yanı konaklama seçeneğinde tek kişi yada çift kişilik odalarda genellikle yarım pansiyon ( sabah/akşam yemek dahil ) olarak konaklama yapılır. Aile belirli saatlerde kahvaltı ve akşam yemeği servisi yapar. Öğünlerin hazırlanmasında öğrencilerin önceden başvuru formunda belirteceği dini hassasiyet , diyet yada sağlık uygulamalarına özen gösterilir. Öğünler de dahil olduğundan aile yanı konaklama , diğer konaklama çeşitlerine göre daha uygun konaklama seçeneğidir. Yurtdışında dil eğitimi alan öğrencilerin çoğu özellikle ilk aylar için , aile yanı konaklama seçeneğini tercih etmektedir.

Paylaşımlı öğrenci EVLERİ ( Student Apartments )

Bazı okulların sağlayabildiği bu konaklama seçeneğinde bir evin odaları farklı öğrencilere paylaştırılır. Mutfak, banyo ve salon öğrencilerin ortak kullanım alanlarıdır . Kişi sayısı dairenin büyüklüğüne göre değişir. Genellikle odalarda bir yada iki öğrenci konaklar. Bu modelde ücrete yemek dahil değildir. Self-catering olarak hizmet vardır. Öğrenciler kendi yemeklerini hazırlarlar.

Otel konaklaması

Özellikle Malta , Malaga, Barcelona, Nice gibi turistik bölgelerde alınacak dil eğitimlerinde otel konaklama tercih edilmektedir. Bu tip bölgelerde dil okulları otellerle sezonluk anlaşarak öğrencilerine uygun konaklama seçenekleri sağlamaktadırlar.
Tek yada çift kişilik ; oda-kahvaltı yada yarım pansiyon olarak konaklamak mümkündür.

BİREYSEL EV KİRALAMA ( Private Apartment )

Birçok anlaşmalı dil okulumuzda öğrencinin talep etmesi durumunda özel bir daire tahsis edilmesi de mümkündür. Bu konaklama türü, diğerlerinden konforlu fakat pahalıdır.