Avusturya

Avusturya'da üniversitelerin devlet sponsorluğunda olması , ekonomik eğitim imkanı nedeniyle başta Avrupa Ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin ilk tercihleri arasındadır.

Viyana öğrencilerin yaşam ve konaklama ihtiyaçları için büyük bir çeşitlilik sunar. Viyana’da çok sayıda öğrenci yurdu vardır . Viyana’da yurt ücretleri aylık 200-250 Euro civarındadır. Yurtlarda konaklama ,isteyen öğrenciler genellikle bir sonraki dönem için rezervasyon yaptırarak yer bulabilmektedir. Doluluk ve önceliği hali hazırda Viyana’da okuyan öğrencilere verilmesi nedeniyle Türkiye’den gitmeden önce öğrencilerin yurtlarda yer bulabilmesi biraz zor olmaktadır.

Viyana’da öğrenciler için en sık başvurulan çözüm öğrenci kullanımına çok müsait olan apart dairelerdir. 25-50 m2 alana sahip 1-2 kişilik bu tam donanımlı dairelerde öğrenciler aylık ortalama 250-300 Euro ödeyerek kalabilmektedir. Bu ücrete tüm giderler dahildir ve öğrenciler bu konaklama şeklinden genellikle çok memnun olmaktadır. Alternatif olarak öğrenciler Viyana’nın değişik yerlerinde müstakil dairelerde de oturabilmektedir.

Viyanada öğrencilerin bir aylık ulaşım, beslenme, harçlık ve sosyal giderleri için ihtiyaçları olan para 300 – 400 Euro civarındadır. Avusturya’da öğrencilere part-time çalışma izni verilmektedir. Birçok öğrenci Almanca diline hakim olduklarından itibaren bu tip işlerde çalışarak ek gelir elde edebilmektedir.

Avusturya'da okumak için tercih edilen şehir : Viyana

Avusturya'daki anlaşmalı dil okullarımız ;

ActiLingua Academy ( Almanca öğrenim )

SALLS Akademie ( Almanca ve Üniversite Hazırlık Programı )