Çek Cumhuriyeti

Bir Avrupa Birliği ( AB) ülkesi olan Çekya ( Çek Cumhuriyeti) eğitim bakımından pekçok Avrupa ülkesine göre eğitim kalitesinin yüksek olması , köklü devlet üniversitelerini barındırması, ekonomik olması ( ülkede Euro yerine Çek Korunası kullanılmaktadır ) ,Çekçe dilinin yanında İngilizce eğitimin de yaygın olması nedeniyle , lisans ve yüksek lisans eğitiminde cazip ülkelerden biridir .
Çekya orta Avrupa'da bulunan oldukça zengin tarihi bir kültüre sahip Avrupa ülkesidir.İlk üniversite 1348 yılında başkent Prag'da kurulmuş ve köklü bir eğitim geçmişine sahiptir .Prag ise Avrupa
'nın en fazla ziyaret edilen , zengin tarihi ile turist çeken bir şehirdir.Türkiye'den ulaşımın kısa ve kolay olması da eğitimde Çekya'yı cazip kılan etkenlerden biridir .
5 farklı uluslararası üniversite sıralama ( ranking) kuruluşunun oluşturduğu listelerde bulunan ve dünyada en iyi 1000 üniversite listesinde bulunan üniversitelere sahip Çekya Üniversiteleri , Yüksek 
Öğretim Kurulu ( YÖK) tarafından diploma denkliği kabul edilmektedir .
Prag Devlet Üniversitesi , Çek Teknik Üniversitesi , Charles Üniversitesi, Prag Ekonomi Üniversitesi , Masaryk Üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır .
Çekya'da Çekçe dili eğitimi ücretsizdir.Ancak Çekçe dili öğrenmenin zor olması , dünyada kullanım alanının sınırlı olması sebebiyle uluslararası öğrenciler , İngilizce eğitim veren üniversitelere daha çok yönelmektedir.İngilizce dil eğitimi hazırlığı ekonomik bir tutardadır .Yıllık Üniversite ücretleri ortalama 4.000 Euro ile 12.000 Euro ( Tıp , Hukuk, Eczacılık) arasında değişmektedir.Konakşama için sunulan yurt ücretleri aylık 250 Euro civarındadır.
Prag'da çok fazla uluslararası öğrenci bulunduğundan , yiyecek-içecek sektörü gelişmiş olup , her bütçeye uygun restoran ve fastfood zinciri vardır.Öğrenciler eğitim süresi boyunca , diğer Avrupa ülkelerine vizesiz giriş yapabilmekte ,Avrupa ülkesi içerisinde seyahat edebilme özgürlüğüne sahiptir.
Çek Cumhuriyeti'nde lisans eğitimi 3 yıl , yüksek lisans eğitimi 2 yıldır . Eğer yeterli seviyede İngilizce bilmiyorsanız, Çek Cumhuriyetindeki üniversitelerde 1 yıl süren İngilizce dil hazırlığı eğitimi alabilirsiniz.Tıp eğitimi 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği 5 yıl sürmektedir .

Czech University of Life Sciences CULS
( Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi )
Prag'da bulunan 1906 kuruluşlu ünivetsitede birçok alanda İngilizce lisans eğitimi vardır .

Czech Technical University CTU 
(Çek Teknik Üniversitesi )
Prag'da bulunan dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi içinde yer alan teknik üniversitesidir.

Charles University 
Prag'da bulunan 1348 yılında kurulmuş Avrupanın en eski ve köklü üniversitelerinden biridir .

Prague University of Economics and Business 
( Prag Ekonomi Üniversitesi) 
Çekya'nın ekonomi alanında en büyük devlet Üniversitrsidir .

Prague Film School, Avrupanın en popüler film ve fotoğrafçılık okuludur .

Czech University of Chemistry and Technology UCT
( Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi )
Prag'da bulunan Kimya ve benzeri alanlarda en kaliteli teknik üniversitesidir .

Masarky University
Brno'da bulunan bu Üniversite Çekya?'nın en büyük devlet okuludur .

Ayrıca Academy of Performing Arts in Prague ve University of South Bohemia in Czech Budejovice de ülkenin önde gelen danışmanlığını yapdığımız  üniversitelerindendir.