Kharkiv Collegium


Ukrayna üniversite eğitimi için son yıllarda en çok tercih edilen ülkelerden biri olmuştur. Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği üniversitelerince denk olarak kabul edilmekte ve eğitim kaliteleri kabul görmektedir. Son yıllarda gelişen ülkeler arası ilişkiler sayesinde YÖK Ukrayna üniversitelerini tanımakta ve diplomalarına denklik vermektedir.

Sovyetler Birliği döneminde ülkenin en önde gelen üniversitelerine ve akademik kadrolarına sahip olan Ukrayna, bu geleneği ve mirası günümüzde de sürdürmektedir. Akademik kadroları, başarıları, buluşları ve potansiyelleri ile dünyaca ün yapmış olan Kiev Politeknik, Taras Schevchenko, Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi gibi üniversiteler günümüzde dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyi Ukraynada üniversite eğitimi almaya çekiyor.

Bu kadar kaliteli bir akademik potansiyeli çok ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleriyle dünyaya açan Ukraynada eğitim almak gerçekten de çok cazip. Ukraynada hem eğitim, hem konaklama, hem de sosyal gider maliyetleri, ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabileceklerdeki seviyede olup, hatta birçok bölgemize kıyasla, Türkiye'den bile ekonomiktir. Ukrayna'da üniversitelerin büyük bölümünde okul harcı ve yurt dahil toplam yıllık maliyet ortalama 2500 - 3000 USD arasındadır.

Ukrayna'da hemen hemen birçok üniversitenin yurdu bulunmakla beraber yurtlar Türkiye'deki öğrenci yurtlarına nazaran daha az konforludur. Genellikle 3-4 kişilik olan yurt odalarının ücretleri kişi başı yıllık 500$ ile 1500$ arasında değişmektedir, yani çok ucuzdur. Ukrayna'da lisans ya da yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerimizin bir kısmı üniversite yurtlarında konaklamayı tercih ederken bir kısmı da ev kiralayarak konaklama yoluna gitmektedir.

Ukrayna'da eğitim alınabilecek şehirler : Kiev, Kharkov


Institute of Oriental Studies and International Relations 
Şehir : Harkov 
Harkiv veya Harkov Ukrayna'nın ikinci büyük şehridir.Ülkede para birimi Grivna'dır.
Web : 
http://www.collegium.kharkov.ua
Sadece uluslararası ilişkiler bölümü olan bu üniversite , uluslararası diplomatlar yetiştirmektedir. 

Kyiv National University

Web :www.knutd.com.ua
Şehir : Kiev

Fakülteler :
Design
Economics ; Business
Technologies, Service and Fashion
Mechatronics and Computer Technogies
Chemical ; Biopharmaceutic Technogies
Market,Information and Innovation Technogies ( Cherkasy , Ukrayna )

Uluslararası öğrenciler için hazırlık yılı : 1 yıl
Üniversite : 4 yıl
Üniversite sonrası diploma programı : 1 yıl
Master : 2 yıl
Doktora Programı : 3 yıl

Bu üniversitede ayrıca marketing, textile, finance ,computer science , mechanical engineering , management, gibi programlar sunan bölümler vardır.

Yüksek Lisans Programları :
Technology of footwear , leatherwear and fur
Technology of textile , sewing products and knitwear
Technology of polymer materials and composites
Technology of chemical fibers

European University Kyıv

Bulunduğu Şehir :Başkent Kiev
Akredite :The 4th level of accreditation issued by the Ministry of Education and Science of Ukraine
Fakülteler :
The Faculty of Information Systems And Technologies
The Faculty of Economics and Management
The Faculty of Business Security
The Faculty of Law

Okulun 1997 yılında kurulan International Center adlı bölümünde , yabancı öğrenciler için 10 aylık programlar vardır . Bu programlar ; Engineeering, Economics, Medicine, Humanities, Biology, Computer Science ve yüksek lisans programları için dil hazırlıkdır .Bu programların ücretleri ortalama 3.000 Usd tutarındadır. Eş zamanlı alınabilen Ukrayna yada Rusça kursları ise aylık ortalama 150-200 Usd arasındadır.
Konaklama , okul kampüs içinde yurtta iki kişilik odalarda yada hostellerde olmaktadır. Yemek , üniversite kantinlerinde çıkmaktadır. Yıllık özel sağlık sigortası 120 Usd tutarındadır.