Neden Almanya ?

Eğitim standartları ve kalitesi çok yüksektir.

Tüm üniversitelerinin YÖK denkliği vardır.

Alman üniversitelerinden alınan diploma , tüm dünyada tanınmaktadır.

Almanya’da alacak olduğunuz eğitimin toplam maliyeti, Türkiye’deki eğitim maliyetine kıyasla çok daha uygundur. Yıllık okul harç ücreti ortalama 250-500 Euro arasındadır.

Bir öğrencinin Almanya ‘da yaşam giderleri , konaklama ve yemek dahil aylık masrafı yalnızca 550-650 Euro arasında değişir.

Almanya’da lisans yada yüksek lisans mezunu olan her yabancı öğrenci, ekstra bir yıl oturma izni alır.Bu süre zarfında iş bulabilir, çalışabilir ve dilerse ülkede kalış süresini uzatabilir. Bir yıllık çalışma izni süresince öğrenci , sponsorluğunu devam ettirecek işveren bulursa , bu işyerinde veya başka bir işyerinde 5 yıl daha çalıştıktan sonra Alman vatandaşlığına başvurma hakkı kazanılır.

Almanya’da öğrencilerin öğrencilik esnasında haftada 10 veya 20 saat part-time çalışma izinleri olmaktadır.

Almanya’da öğrenim gören uluslararası öğrencilerin sömestr tatillerinde , yasal olarak yılda 90 gün çalışma hakkı bulunmaktadır. Kazançları da vergiden muaftır. Bu şekilde bir öğrenci iş bulduğu zaman yıllık masrafının büyük bir kısmını karşılayabilir. Ancak bunun için sömestr tatili başlamasına 2-3 ay kala çalışmak istedikleri firmalara veya eğitim gördükleri üniversitelerin öğrenci işlerine iş başvurusunda bulunulması tavsiye edilir. Tatiller üniversitelerin çoğunda Şubat- Mart, Ağustos-Eylül aylarını içermektedir. Bazı eyaletlerde öğrenciler çalışma dairesine ( Arbeitsamt )başvurmak kaydı ile haftalık 10-20 saat çalışma izni alabilirler.

Ülkemizde 4 yıl olan lisans eğitimi, Almanya’da bölümlerin büyük çoğunluğu için 3 aydır. Bu hem eğitim ve yaşam giderlerinin 1 yıl azalmasına , hem de iş hayatına 1 yıl erken başlanmasını sağlar.

2 yıllık ön lisans mezunlarına Almanya’daki üniversitelere transfer imkanı bulunmaktadır. Lisans mezunları ise herhangi bir sınava tabi tutulmadan master eğitimlerine başlayabilir.

Kalite ve teknolojide üstünlüğü temsil eden Siemens , Bosch, Lufthansa, Porsche, BMW , Volkswagen, Mercedes, Opel, Bauhaus gibi daha birçok Alman şirketinde çalışma fırsatı vardır.