Neden İrlanda ?

1921 yılında Büyük Britanya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden İrlanda, 1949 yılından beri Cumhuriyet ile yönetilen, 1973’ten bu yana da AB üyesi olan oldukça gelişmiş ve modern bir ülkedir.Para birimi Euro'dur.

Güney İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti Dublin’dir. Büyük Britanya'ya bağlı Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'dır.Güney İrlanda Cumhuriyeti,Atlantik okyanusu ile çevrili olup muhteşem bir doğaya sahiptir. İrlanda Cumhuriyeti 70.280 km2 yüzölçümüne ve 4.5 milyonluk bir nüfusa sahiptir.
İrlanda’nın en önemli şehirleri başkent Dublin (1 milyon nüfuslu), Cork (190 000 nüfuslu), Limerick (90 000 nüfuslu) ve Galway‘dir. (72 000 nüfuslu)

İrlanda Cumhuriyeti Ekonomist’e göre yaşam kalite endeksinde dünyada 1. sıradadır. Yine dünya barış endeksine görede dünyanın en barışçıl 6. ülkesidir. İrlanda ayrıca dünyanın en serbest 7. ekonomisine sahiptir.
İrlanda AB ülkeleri arasında en fazla doğrudan yabancı yatırım alan ülkelerin başında gelmektedir. Birçok önemli dünya şirketi düşük kurumlar vergisi, güçlü altyapı ve coğrafi avantajları nedeniyle ana merkezlerini ya da bölge ofislerini bu ülkeye konumlandırmışlardır. Google, Microsoft, Intel, Paypal, Facebook bunlardan bazılarıdır.

Irlanda‘da kişi başına düşen milli gelir 45 000 USD civarındadır. İrlanda oldukça önemli bir dış ticaret fazlası vermektedir. 4.5 milyonluk bu ülkenin yıllık ihracatı 90 milyar Euro, ithalatı ise 45 milyar Euro’dur.

İrlanda ekonomisinin en önemli gelişim süreci 1995-2007 yılları arasında Celtic Tiger diye adlandırılan dönemde yaşanmıştır. Buna karşın ülke özellikle konut kredileri sebebiyle 2007-2010 yılları arasında önemli bir ekonomik kriz yaşamıştır.
İrlanda eğitim seviyesi yüksek bir ülke olup 9 üniversite ve birçok eğitim kurumuna sahiptir.

Bilinenin aksine İrlanda aksanı oldukça temiz ve anlaşılırdır. İskoçya aksanı gibi zor bir aksanı yoktur. Büyük şehirlerde özellikle Dublin ve Galway şehirlerinde aksan İngiltere ( British ) aksanı gibidir hatta daha da temiz ve anlaşılırdır.

• Ülkede Türk sayısının az olması
• Uluslararası sosyal çevre
• Kaliteli eğitim kurumları
• Türkiye pazarına özel indirimli dil okulları
• Çeşitli konaklama alternatifleri; aile yanı konaklamalarda ailelerin standartların üstünde olması ve canayakın -yardımsever olması
• Türkiye'ye 4 saat gibi yakın mesafede olması ve başkent Dublin'e THY ile direk sefer olması ; Dublin dışındaki diğer şehirlerin Dublin'e yakın olması ve ulaşım kolaylığı
• Türk öğrencilere duyulan sempati ve tarihsel yakınlık
(İrlanda'da 1845-1849 yılları arasında yaşanan ve 1 milyon İrlandalının hayatını kaybettiği büyük kıtlıkta , kendisine bir talep gelmemesine rağmen harekete geçen dönemin Osmanlı padişahı Abdulmecit , 1847 yılında gıda, ilaç ve tohum dolu 5 yelkenliyi İrlanda'ya göndermiştir. İngilizlerin , gemilerin Dublin'e yanaşmasını engellemesi üzerine Osmanlı gemileri , yüklerini 50 km uzaklıktaki Drogheda Limanına boşaltmıştır. İrlanda halkıda bu yardımı hiçbir zaman unutmayarak , ay-yıldızı bölgenin sembolü haline getirmiştir. Kentin futbol takımı Drogheda United, bugün de formasında hilal ve yıldızı taşır )
• Sosyal yaşamın hareketli olması
• Muhteşem doğal güzelliklerinin olması
• İrlanda insanlarının oldukça sıcakkanlı ve yardımsever olması
• Uzun dönem eğitimlerde part-time çalışma izninin olması
(Lisans mezunu öğrenciler , mezuniyetlerinden sonra 1 sene çalışma hakkı elde ederler . Bu bir yıl hem iyi bir deneyim , hem de okul parasının çıkarılması açısından bulunmaz bir fırsattır )
• İnsanlarının sıcak kanlı olması nedeniyle , dil pratiği imkanın fazla olması